- Komerční sdělení-hobby

Investície do služieb boli vlani prvýkrát vyššie ako do výroby

spot_img

Investície do výskumu, vývoja a strategických služieb vlani prvýkrát prekonali investície do výrobných projektov, informuje agentúra CzechInvest. Hodnota nových investícií, ktoré vznikli s prispením agentúry dosahuje 30 miliárd korún. Najviac ich smerovalo do vývoja softvéru.

Investície do výskumu, vývoja a strategických služieb, uskutočnené za prispenia agentúry CzechInvest, vlani prvýkrát prevážili nad výrobnými projektmi. Novo tak vzniklo viac ako 200 nových investičných projektov, vďaka ktorým získalo zamestnanie cez 14 000 ľudí. Hodnota týchto investícií dosiahla 30 miliárd korún. Alexandra Rudyšarová, poverená generálna riaditeľka agentúry CzechInvest uvádza, že takýto vývoj je celkom prirodzený vzhľadom na polohu SR priamo v srdci Európy. Pokiaľ tu chcú české spoločnosti uspieť, majú len jedinú možnosť – investovať do najmodernejších technológií a do výskumu, uviedla s tým, že agentúra CzechInvest dokáže tento vývoj urýchliť vďaka podpore z národných i európskych zdrojov. Agentúra CzechInvest tiež v uplynulom roku pomohla českým firmám získať u významných zahraničných spoločností zákazky v hodnote 930 miliónov korún, doplnila Rudyšarová.

Česká republika sa už celkom jasne dostala do ďalšej fázy v získavaní nových investícií av budovaní ekonomiky založenej na znalostiach – po výrobných investíciách k nám začali vo veľkom plynúť služby, komentuje výsledné dáta agentúry makroekonóm Tomáš Sedláček.

Najväčší počet nových investícií bolo uskutočnených vo vývoji softvéru. Na celkovom počte investícií sa podieľa 21 % a novo tak vzniklo 43 nových centier pre vývoj softvéru. Medzi ďalšie odvetvia s vysokou mierou nových investícií patrí ďalej strojárstvo a automobilový priemysel, ktorý obvykle zaujímal pomyselnú prvú priečku.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora