Pokiaľ je v rámci podnikateľskej činnosti potrebná spoločnosť financovať, majú spoločníci na výber z niekoľkých možností. Nie vždy však dosiahnu na pôžičku od bankových alebo nebankových inštitúcií.
V rámci ekonomickej činnosti sa často stáva, že spoločnosť, či už spočiatku jej fungovania alebo v rámci podnikateľskej činnosti, potrebuje financie na financovanie prevádzkových alebo iných nákladov. Najmä u novo vzniknutých spoločností alebo spoločností, ktoré nemajú históriu, je získanie pôžičky alebo iného úverového financovania pomerne ťažké. Ak majú spoločníci voľné finančné prostriedky, môžu spoločnosti poskytnúť financovanie práve oni.
Ak majú spoločníci voľné dostupné finančné prostriedky, môžu spoločnosti poskytnúť pôžičku alebo úver. Tieto finančné prostriedky potom môžu ponúknuť výhodnejšie ako napríklad bankové inštitúcie. Takáto pôžička potom môže byť úročená alebo môže byť poskytnutá bezúročne. Pozor však na to, keby spoločník poskytol úver. Ten musí byť úročený vždy.
V prípade, že spoločník zapožičia spoločnosti peniaze, musí pri stanovení úroku zohľadniť ceny obvyklé medzi spojenými osobami, ktoré definuje zákon o daniach z príjmov. Úrok potom bude považovaný za daňový náklad spoločnosti pri splnení zákonom stanovených podmienok. Pozor však na to, že na strane spoločníka dochádza pri úhrade úrokov k zdaniteľnému príjmu.
Pokiaľ spoločníci zapožičajú spoločnosti peniaze, vzniká spoločnosti dlh. Obvykle je táto pôžička zachytená prostredníctvom pasívnych účtov v súvahe a tak sa spoločnosti navyšujú cudzie zdroje financovania. V niektorých prípadoch sa potom môže spoločnosť javiť ako zadlžená.
Účtovanie o pôžičke spoločníka
Pokiaľ spoločnosť dostane od spoločníka zápožičku, zaúčtuje ju prostredníctvom pasívnych súvahových účtov na účet 365 – Ostatné záväzky k spoločníkom a členom družstva. Ak sa jedná o pôžičku úročenú, tak úrok, ktorý sa k pôžičke viaže, sa zaúčtuje na nákladový účet 562 – úroky.
Zákon o daniach z príjmov však nákladové úroky obmedzuje, a to hneď v niekoľkých ustanoveniach. Pokiaľ by išlo o úroky z titulu pôžičiek, kedy je veriteľom fyzická osoba, je daňová uznateľnosť podmienená zaplatením týchto úrokov. Ak sú úroky uhradené, vzniká na strane veriteľa príjem, ktorý sa zdaňuje ako príjem z kapitálového majetku a je zaťažený daňou vo výške 15 % sadzby dane. Dani však podliehajú iba úroky, nie samotná istina.
Ďalšie obmedzenie v prípade zápožičiek medzi spoločnosťou a spoločníkom je dojednanie úrokov v cenách obvyklých. Dojednaný úrok potom môže byť nižší, než je cena obvyklá. V prípade, že by bol úrok dohodnutý vyšší, než je obvyklé na trhu, môže byť v niektorých prípadoch úrok považovaný za nedaňový. Spojené osoby a ceny obvyklé potom definuje zákon o daniach z príjmov av niektorých prípadoch sú sprevádzané ešte testom nízkej kapitalizácie.
Zápožička, úver a úrok
Hoci sa predtým hojne využíval termín pôžička, nový občiansky zákonník ho nahradil termínom pôžička. Zápožička je potom definovaná v Občianskom zákonníku: Ak prenechá zapožičiavateľ vydlžiteľovi zastupiteľnú vec tak, aby ju užil podľa ľubovôle a po čase vrátil vec rovnakého druhu, vznikne zmluva o zápožičke. Zmluva o zápožičke tak môže vzniknúť aj ústne. Nie je stanovená písomná forma. Pri peňažnej zápožičke je možné dojednať úrok, ale nie je to povinné.
Občiansky zákonník definuje aj úver, kedy „zmluvou o úvere sa úverujúci zaväzuje, že úverovanému poskytne na jeho požiadanie av jeho prospech peňažné prostriedky do určitej sumy, a úverovaný sa zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky“. Na rozdiel od zápožičky tak musí byť úver vždy úročený. Rovnako tak ako zmluva o pôžičke môže byť aj zmluva o úvere ústna.
Príplatok mimo základného imania
Aby nedochádzalo k zadlženiu spoločnosti, môže spoločník do spoločnosti peniaze vložiť ako príplatok mimo základného imania. Príplatok mimo základného imania potom môže byť dobrovoľný, ale môže ho tiež stanoviť spoločenská zmluva povinne, napríklad v nadväznosti na vlastníctvo podielu v spoločnosti.
Veľkou výhodou príplatku mimo základného imania je, že v rámci vykonania príplatku nie je nutné meniť zakladateľské dokumenty ani navštevovať notára. Spoločnosť tak môže pomerne rýchlo navýšiť svoje zdroje financovania bez toho, aby sa zvyšovala jej zadlženosť tak, ako je to napríklad pri prijatí pôžičky alebo úveru.
Zákon o obchodných korporáciách neobmedzuje výšku poskytnutého príplatku mimo základného imania a tak je jeho poskytnutie závislé iba na vôli spoločníka. Aby bolo možné poskytnúť príplatok mimo vlastného imania, je potrebné, aby ho schválil konateľ spoločnosti a toto poskytnutie musí byť podložené zmluvou o poskytnutí príplatku mimo základného imania.
Pozor na zrážkovú daň pri spätnej výplate
Príplatok mimo základného imania nie je povinné spoločníkovi vracať. Rovnako nie je v zákone zakotvené právo požadovať príplatok mimo základného imania spoločníkom späť. O vrátení príplatku rozhoduje valné zhromaždenie. Pokiaľ však k výplate príplatku mimo základného imania dochádza, musí spoločnosť vykonať test solventnosti podľa insolvenčného zákona. Vrátenie príplatku podlieha v niektorých prípadoch zrážkovej dani vo výške 15 %.